EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Диляна Василева, УМБАЛ „Софиямед“: Ракът на гърдата не е присъда

Центровете за комплексна грижа за профилактика, диагностика и лечение на "Софиямед" разполагат с апаратура на световно ниво и високо квалифицирани специалисти, казва ръководителят на Център по нуклеарна медицина в лечебното заведение

В основата на терапията е доверието към лекуващия екип. Разбира се, важни са и подкрепата на близките, промяната в начина на живот, хранене и избягване на стреса

 

www.24chasa.bg
20.5.2024

 

-Д-р Василева, с каква апаратура е оборудван Центърът по нуклеарна медицина на УМБАЛ "Софиямед", който заработи през януари тази година?

Центърът разполага с една от най-модерните апаратури в страната, на много високо технологично ниво. Но по-важното е, че екипът ни е обучен и работи отлично, тъй като за нас освен високите технологии е важен човешкият фактор. Щастливи сме, че при нас е един от най-добрите нуклеарни медици в България проф. Антония Цоневска - изключителен специалист и личност. Доброто отношение към пациентите – това са хора с онкологични заболявания, е запазена мaрка на Центъра. Опитваме се да ги обгрижим максимално добре, за да имат увереност и спокойствие, че за тях се полагат максимални грижи. Като в същото време предоставяме резултатите от изследванията възможно най-бързо. За допълнително сигурност и спокойствие на пациентите, осигуряваме и други услуги като консултации и второ мнение от специалист. 

 

-Какви възможности предоставят на Вас и пациентите новите технологии в нуклеарната медицина?

Нуклеарната медицина е във възход в последните 15 години благодарение на новите технологии. Ако сравняваме възможностите на нуклеарномедицинската техника в миналото и сега е все едно да сравняваме възможностите на лупата с тези на микроскопа.  Освен това непрекъснато се развива и радиохимията – разработват се все повече нови нови радиофармацевтици за диагностика и лечение. Какво постигаме ли? Много по-бързо изследване - за около 15-20 минути скениране се получава огромно количество информация, която като се обработи от добър специалист, е един от най-важните диагностични методи в онкологията. Когато правилно се планира, изследването дава възможност онкологично заболяване да се диагностицира, стадира, рестадира и да се проследи след терапия. Радиофармацевтикът, който прилагаме, е бързоразпадащ се и няма докладвани странични ефекти след приложението му.

 

 

-Какви са онкологичните диагнози за които най-често пациентите търсят услугите на Центровете за комплексна грижа на „Софиямед“?

Основно към нас се обръщат пациенти с диагнози като рак на гърдата, бял дроб, глава и шия, на гастроинтестиналния тракт, матка и шийка на матката, кости, мекотъканни тумори и др. Има някои ограничения в диагностиата с 18F-FDG като простатния карцином, например, за който по-точна е диагностиката с друг радиофарамцевтик. Тази година очакваме да навлезе в практиката и да работим с нов радиофармацевтик, насочен точно за тази диагноза.

 

-Знаем, че повечето пациенти чакат доста за ПЕТ скенер – около 2-3 месеца. Как е при вас?

При нас лекарска комисия разглежда депозираните от пациента документи, като чакането е между 1-2 седмици, но винаги можем да подходим гъвкаво в случаи на спешност. Резултатите се получават до 2-3 работни дни. 

 

-Повечето от колегите Ви казват, че един от най-честите онкологични заболявания като рака на гърдата вече не са присъда. Какво е Вашето мнение?

Разбира се, че не е присъда. В последните години онкологията бележи скок в развитието си. Първи и втори стадии са вече напълно лечими. Затова препоръчвам да се правят редовни профилактичните прегледи. Дамите трябва да правят редовни профилактични прегледи при мамолози и АГ специалисти, както и при поява на симптоми да се преглеждат навреме. Това е в основата на ранната диагноза и успешно лечение. Освен това, в нашата болница имаме и Център за рак на дебелото черво, Простата център, където се правят профилактични прегледи, проследяване и т.н. Препоръката ми към пациентите е да търсят добрите екипи – специалисти от диагностици, хирурзи, патолози, онколози, които да ги проследяват и навреме да прилагат лечение.В крайна сметка, решението е намирането на екипа от специалисти, които да лекуват и наблюдават състоянието. Тук от особена важност е  подходът на онколога към пациента и неговият проблем, способността му да изгради контакт с пациента, да обясни възможностите за терапия, активното й проследяване и т.н В основата на терапията е доверието към лекуващия екип. Разбира се, важни са и подкрепата на близките, промяната в начина на живот, хранене и избягване на стреса.

 

ЧАС за изследване с ПЕТ скенер в УМБАЛ „Софиямед“, БАЗА 3-София, бул.Джавахарлал Неру“ 23, ет.-1 може да запишете на тел. 0895 555 690

Работно време Регистратура: 8:00-15:00ч. /в работни дни/

 

Визитка д-р Василева:

Д-р Диляна Василева има над 26г. опит в областта на нуклеарната медицина. Завършва медицина през 1994г. в МУ София. Придобива специалност по нуклеарна медицина през 2000г. Започва практиката си през 1995г. в Отделение по радиоизотопна диагностика към Клиника по онкология в УМБАЛ „Царица Йоанна“ и като асистент по нуклеарна медицина в МУ София. От 2006г. е началник на Отделението по нуклеарна медицина в МБАЛНП “Свети Наум“, а от 2013г. работи в Отделение по нуклеарна медицина в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. През тези години се занимава с преподавателска дейност на български и чуждестранни студенти към МУ- София.

Има проведени специализации в Италия /Милано/, Дания /Олборг/, както и участия в национални и европейски конгреси по нуклеарна медицина, множество курсове и обучения.

Има интереси в областта на съвременна диагностика на злокачествените заболявания и нуклеарна неврология. Оглавява новия Център по нуклеарна медицина и едноименното отделение в УМБАЛ "Софиямед" от декември 2023 г.